Namn:
E-postadress:
Telefonnummer:
Information:
 

Vi uppskattar all information som kan göra vår databas mer komplett. Vi vill gärna identifiera människor, platser och ögonblick.

Du lämnar så mycket kontaktinformation du vill. Inga fält är obligatoriska. Informationen sänds till kalixbilder@kalix.se och lagras i bilddatabasen tillsammans med namnet på uppgiftslämnaren.
Gå tillbaka
Beställ en högupplöst kopia av bilden
Gå till förstasidan
Tingshuset i Kalix
Tingshus Gator Centrum
Realexamisten heter Ester Landström och Anna ?
Okänd
Kalix
Enligt uppgift på bilden är det gamla Tinsgshuset som står till vänster i bild. Huset till höger är Wikbergs café, bortom det står Anders Bäckströms gård sedermera Häggströms bilbolag. Bilden är troligtvis från omkring 1920-talet. Under 1930-talet flyttades Tingshuset över till Vassholmen, där det idag används som sommarcafé och flottningsmuséum. Bildarkivet tar gärna emot kompletterande information om bilden.
Kalix kommun / Bildarkivet
Kalix kommun / Bildarkivet
Påsiktsbild
1529


Det här är en presentation av Kalix kommuns bildarkiv. Teknik från SKOBA.