Namn:
E-postadress:
Telefonnummer:
Information:
 

Vi uppskattar all information som kan göra vår databas mer komplett. Vi vill gärna identifiera människor, platser och ögonblick.

Du lämnar så mycket kontaktinformation du vill. Inga fält är obligatoriska. Informationen sänds till kalixbilder@kalix.se och lagras i bilddatabasen tillsammans med namnet på uppgiftslämnaren.
Gå tillbaka
Beställ en högupplöst kopia av bilden
Gå till förstasidan
Första världskriget
Människor Soldater
1915
Okänd
Haparanda
Med ett förlorat ben var framtiden allt annat än ljus. Här ser man hur dom skadade met hjälp av kryckor kämpar sig fram till det väntande tåget för vidare transport av skadade ryska soldater, under första världskriget.Det var vanligt att man vid en första kontroll av lätt skadade förlade dom i Morjärv (ryssbaracken som man sa)Större skador till nybyggda lasarettet i Boden. Allt under övervakat av den svenska militären till höger. Bilden skänkt av Elin Landsröm. Bildarkivet tar gärna emot kompletterande information om bilden.
Kalix kommun / Bildarkivet
Kalix kommun / Bildarkivet
Påsiktsbild
3980


Det här är en presentation av Kalix kommuns bildarkiv. Teknik från SKOBA.